Relacja z wykładu 20.02.2023 „Święte miejsca i przedstawienia figuralne Słowian”


Niedawno miałam przyjemność wygłosić piątą już prelekcję w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wejherowie. Nasza współpraca przybrała formę całkiem poważnego cyklu, za co jestem bardzo wdzięczna 🙂 Mówić do takiej publiczności zdecydowanie warto i bardzo przyjemnie. Praktycznie za każdym razem nawiązuję też kontakt z nowymi, interesującymi osobami. Dzięki temu czuję się coraz bardziej częścią lokalnej społeczności, w którą weszłam kilka lat temu.

Tym razem wzięłam na celownik temat świętych miejsc i przedstawień figuralnych Słowian. Są to najbardziej archeologiczne przejawy dawnych wierzeń. Z jednej strony „najtwardsze” i najbardziej namacalne, z drugiej obarczone bardzo wysokim ryzykiem błędu. Część z nich została przeniesiona z pierwotnego kontekstu, przez co ich datowanie i przynależność kulturowa stają się dyskusyjne. Dla niektórych, żeby nie powiedzieć, że większości, nie ma pewności co do ich związku z kultem. I, przede wszystkim, żadna domniemana świątynia ani rzeźba nie została podpisana. Mamy oczywiście źródła pisane, ale dopasowanie ich do konkretnych miejsc i figur to już rola naukowców. A naukowiec też człowiek i może się pomylić.

Prelekcję zaczęłam od głównych założeń wierzeń słowiańskich oraz ich źródeł. Następnie przeszłam do meritum, poruszając następujące zagadnienia:

– Sakralna rola zbiorników i cieków wodnych.

– Rola gór i axis mundi.

– Rola świętych gajów i wybranych drzew.

– Wzgórze Rowokół i ślady konstrukcji na nim odkryte.

– Łysa Góra.

– Ślęża, wały kultowe i rzeźby.

– Wolin, ślady domniemanej świątyni i figurka Świętowita Wolińskiego.

– Ślady po świątyni arkońskiej i jej rekonstrukcja na podstawie źródeł pisanych.

– Figura Świętowita z Arkony i jej rekonstrukcje.

– Światowid ze Zbrucza i jego symbolika.

– Figurka boskich bliźniaków i kwestia Lela i Polela.

– Belbuk i Trygław.

– Kamień z Leźna i jego symbolika.

– Perunowe i diabelskie kamienie.

Uwielbiam mówić i widzieć zrozumienie, prowokować ludzi do dyskusji. Z tego powodu bardzo mnie cieszą te prelekcje. Kolejna już niedługo, tymczasem poniżej linkuję teksty powiązane z tematem wykładu.

Powiązane artykuły:


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *