Grodziska na Pomorzu część 2 – Tyłowo, Żarnowiec, Luzino


Grodzisko w Tyłowie, gmina Krokowa, powiat Puck, Pomorze

Grodzisko w Tyłowie miało typowo obronny charakter. Usytuowano je na wzgórzu – od wschodu otaczał je wał, natomiast od południa i północy głębokie jary. Dodatkowo chroniła go sucha fosa o szerokości do 7 m. Obiekt o kształcie nieregularnego owalu zajmował około 1300 metrów kwadratowych a jego majdan około 650. Jak wspominają opracowania, gród za czasów świetności, czyli w VIII-IX wieku pełnił prawdopodobnie rolę strażnicy nad przebiegającym w pobliży szlakiem handlowym. Pod koniec IX wieku obiekt spłonął i nie został ponownie zamieszkany. Podczas badań archeologicznych natrafiono między innymi na fragmenty ceramiki, przęślik, osełkę i żelazny grot strzały. Stwierdzono także ślady palisady i domostw, które tylnymi ścianami przylegały do wału.

Warto jeszcze wspomnieć o dwóch ciekawostkach – ceramika ze zdjęcia leży poza grodem, po jego wschodniej części a jeszcze dalej na wschód znajduje się mocno zaniedbany cmentarz ewangelicki. Z tych bardziej smutnych odkryć – znowu grodzisko, w tym wały, są rozjeżdżone quadami. Spotkana po drodze pani powiedziała, że jeżdżą chłopaki ze wsi. Co więcej, dobrze wiedzą, że jeżdżą po grodzisku, dostali już kilka mandatów i nadal to robią. Ręce opadają.

Dla dociekliwych podsyłam link do artykułu, strona 489: https://prussia.online/Data/Book/xv/xvi-sesja-pomorzoznawcza-cz-1/XVI%20Sesja%20Pomorzoznawcza%20(2009),%20OCR.pdf

#grodzisko #archeologia #średniowiecze #strażnica #Kaszuby #Krokowa

Grodzisko Zamkowa Góra w Żarnowcu, powiat pucki, Pomorze

Grodzisko w Żarnowcu, wspominane także jako grodzisko w Sobieńczycach albo w Lubkowie, to niezwykle interesujący obiekt. Położony na stromym wzgórzu w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Żarnowieckiego w niezbyt gęstym, bukowo-dębowym lesie. Do tej pory wprawne oko zauważy zachowane wały i ślady fosy. Widoczne są też ślady po starych wkopach – jak podaje przewodnik „Archeologiczne zabytki Pomorza”, pozostałości po pracach archeologicznych. Obecnie zasypuje się wykopy by pozostawić po sobie jak najmniej śladów. Jednak, być może za krótko żyję na tym świecie i kiedyś tego nie robiono, nie wiem. Część otworów jest raczej zbyt duża jak na rabunkowe, inne, także te na szczycie sąsiedniej góry, są mniejsze. Badania archeologiczne były prowadzone kilkukrotnie od początków XX wieku po 2006 rok. W ich wyniku ustalono czas funkcjonowania grodziska na VIII -X wiek oraz odkryto szereg zabytków, m.in. przęśliki tkackie, ozdoby, haczyki na ryby, kościane osełki i szydła. Istnieje także legenda o Pani z Zamkowej Góry, którą niektórzy chcą utożsamiać z pogańską boginią, ale to tylko domysły.

#grodzisko #Żarnowiec #Kaszuby #Pomorze #średniowiecze #archeologia

Grodzisko w Luzinie, powiat wejherowski, pomorskie

Osobiście uważam, że grodzisko w Luzinie jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc tego typu, które odwiedziłam. Cicho, w lesie, nad rzeką Bolszewką i pięknie. W dodatku bez śladów zniszczeń, wkopów, ingerencji quadów. Może dlatego jest wybierane na miejsce spaceru mieszkańców okolicy i funkcjonuje w świadomości lokalnej społeczności.

W literaturze przedmiotu można znaleźć informacje o tym, że powstały w IX wieku gród pełnił prawdopodobnie funkcję obronną i miał strzec drogi prowadzącej z Gdańska do Słupska. Grodzisko ma owalny kształt a jego wymiary to około 80×48 m. Podczas, niezbyt szeroko zakrojonych, badań archeologicznych odkryto między innymi palenisko i fragmenty ceramiki.

Informacje praktyczne: Grodzisko znajduje się na prywatnym terenie, w lesie za polami. Właściciel jest przyjaźnie nastawiony, wiadomo, kultura wymaga, żeby się przedstawić. Zdjęcia, które oglądacie, robiłam pierwszego maja 2023. Wtedy to skakałam przez rzekę po drzewie, ponieważ, jak dowiedziałam się z rozmowy z właścicielem terenu, ktoś postanowił zadać sobie trud użycia piły motorowej w celu zniszczenia ustawionej przez tego właściciela kładki (Brawa dla tych Państwa!). Nowa kładka była już przygotowana do zamontowania, więc pewnie w tej chwili można po niej przejść. Można też pójść spokojnie drogą skręcając w lewo na granicy Luzina od strony Robakowa przed mostem.

#średniowiecze #Luzino #archeologia #grodzisko #Kaszuby #pomorskie


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *