„Przewodnik archeologiczny po Polsce” Agnieszki Malinowskiej-Sypek, Daniela Sunkiewicza i Roberta Sypka – recenzja


Książkę kupiłam kilka lat temu i pamiętam, że był to znaczny wydatek dla studenckiego budżetu. Chociaż dzisiaj już z niej często nie korzystam, nadal uważam, że było warto. „Przewodnik archeologiczny po Polsce” to niezła cegiełka – całkiem gruba i ciężka książka. Co więcej, obecnie dosyć ciężko ją dostać a suma którą trzeba zapłacić, mimo że nieco niższa niż zapamiętałam, nadal całkiem niebagatelna.

Okładka recenzowanej książki

Przewodnik podzielono wewnątrz według województw a następnie opisano poszczególne zabytki. Taka systematyka jest całkiem wygodna – daje nam możliwość sprawdzenia, co jest ciekawego w naszym województwie albo w okolicach miejsca, w które jedziemy na urlop. Książka jest bogato ilustrowana a opisy są przystępne. Jedyne, co jej mogę zarzucić to podawanie również miejsc, w których obecnie już nic nie ma – terenów dawnych badań archeologicznych.

Mimo znacznych rozmiarów, nie obejmuje wszystkich miejsc, które poleciłabym zainteresowanym śladami przeszłości. To jednak rozumiem – przewodnik i tak ma ponad 700 stron. Wydany został kilka lat temu, więc niektóre treści z pewnością są już nieaktualne. Podsumowując – myślę, że pod warunkiem, że uda Wam się go zdobyć, to dobry zakup. Jednak z racji gabarytów raczej nie spakowałabym go do plecaka na wędrówkę. To raczej „przewodnik stacjonarny”.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *